12 faktów na temat implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne mogą wydawać się skomplikowaną procedurą. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Poznanie faktów – zarówno tych dotyczących samego zabiegu jak i popularnonaukowych interesujących informacji na pewno sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany przed zabiegiem.

1. Implanty są podobne do statków kosmicznych

Chociaż to skojarzenie nie przychodzi nam do głowy od razu to Implanty stomatologiczne i statki kosmiczne mają ze sobą coś wspólnego. Oba są wykonane z tytanu. To prawda, Twój implant będzie tak mocny jak rakiety, które startują na Marsa!

2. Implanty stomatologiczne są bardzo stare

Już 2500 lat przed naszą erą ludzie próbowali naprawić swoje zęby. W 2000 roku przed naszą erą, w starożytnych Chinach, brakujące zęby zastępowano bambusem. Majowie, w 600 roku naszej ery, używali młotka i muszelek jako pierwotnych implantów dentystycznych.

3. Implanty oznaczają brak próchnicy

Po wszczepieniu implantów nie będziesz już miał żadnych wypełnień i na pewno nie będziesz już odczuwał bólu zębów. Oczywiście nadal trzeba dbać o swoje pozostałe oryginalne zęby, ponieważ te z pewnością nadal mogą mieć ubytki.

4. Kość szczęki staje się mocniejsza

Po umieszczeniu implantu w ustach, kość łączy się z tytanowym prętem. Jest to proces zwany osseointegracją. W miarę jak kość i implant zrastają się ze sobą, kość szczęki staje się mocniejsza.

5. Implanty mogą służyć przez długi czas

W przeciwieństwie do protez zębowych, które trzeba wymieniać co około dziesięć lat, implanty stomatologiczne mogą służyć przez resztę naszego życia. Jeśli tylko będziesz o nie dbać, szczotkując, nitkując i regularnie odwiedzając gabinety, nie będziesz musiał ich wymieniać.

6. Wszczepienie implantu jest łatwiejsze niż wyrwanie zęba

Wszczepienie implantów stomatologicznych – mimo, że to brzmi dość inwazyjnie i zdecydowanie jest częścią chirurgii stomatologicznej to nie wymaga dużej siły, a jedynie precyzji. Jest dużo łatwiejsze niż wyrwanie zęba. Do przesunięcia zęba i wyrwania go trzeba użyć często bardzo dużej siły i nacisku.

7. Wszczepienie implantu jest mniej bolesne niż wyrywanie zęba

Podczas wyrywania zęba naruszona zostaje duża powierzchnia tkanki. Wszczepienie implantu jest znacznie bardziej precyzyjne i mniej bolesne. Podczas zabiegu podawane są oczywiście leki przeciwbólowe, więc można być zupełnie zrelaksowanym.

8. Implanty wyglądają jak naturalne zęby

Implanty stomatologiczne są zaprojektowane tak, aby wyglądały jak naturalne zęby. Dlatego można zastąpić tylko jeden ząb i nadal zachować bardzo naturalny uśmiech. To również powód, dla którego można zastąpić wszystkie zęby implantami stomatologicznymi, a uśmiech nadal będzie wyglądał naturalnie.

9. Wiele osób posiada implanty

Oczywiście ciężko to precyzyjnie zbadać, ale można założyć, że wiele milionów osób na całym świecie posiada implanty stomatologiczne, a ich liczba wciąż rośnie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA w 2019 roku posiadało ich wówczas w samych Stanach Zjednoczonych ponad 3 miniony osób.

10 Większość osób może mieć implanty zębowe

Większość ludzi jest dobrymi kandydatami do zabiegu i nie ma dla nich ograniczeń wiekowych. Należy postępować zgodnie z zaleceniami stomatologa i dbać o implanty stomatologiczne, a wówczas ryzyko nie przyjęcia implantu wynosi zaledwie 4%.

Jakie możemy z tego wyciągnąć wnioski?

Jeśli myślisz o wszczepieniu implantów stomatologicznych, ważne jest, aby wiedzieć o nich jak najwięcej. Chociaż zabieg jest całkowicie bezpieczny oraz bezbolesny, to całkiem naturalne, że można się nim denerwować. Im więcej wiesz, tym pewniej możesz się czuć, planując zabieg wszczepienia implantów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z naszym gabinetem.