Endodoncja

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu. 

Endodoncja – co to jest?

Gdy poprzez obecność głębokiego ubytku, doprowadzimy do stanu zapalnego miazgi, ząb należy wtedy „przeleczyć kanałowo”. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu. W naszej klinice do leczenia endodontycznego stosujemy najnowocześniejszy mikroskop zabiegowy OPMI pico ZEISS, a także bardzo dokładny endometr, który umożliwia elektroniczny pomiar długości kanału. Do leczenia kanału służą nam najwyższej klasy mikrosilniki endodontyczne z systemem narzędzi rotacyjnych oraz instrumenty ultradźwiękowe.

Wskazania

Bolesność

• Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest zupełnie bezbolesny.
• Dla każdego zęba indywidualnie dobieramy sposób podania znieczulenia oraz rodzaj środka znieczulającego.
• Po leczeniu może wystąpić niewielki, przejściowy ból okolicznych tkanek oraz czasowa tkliwość leczonego zęba na nagryzanie.

Czas trwania

• Leczenie kanałowe trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin.
• Zwykle można je wykonać podczas jednej wizyty.
• Procedura dentystyczna może wydłużyć się, gdy pacjent ma do wypełnienia większą liczbę kanałów – wówczas potrzebnych jest kilka wizyt do przeprowadzenia pełnego leczenia.

Powtarzalność

Prawidłowo wyleczony ząb nie wymaga ponownego leczenia endodontycznego.

Rekonwalescencja

• Brak konieczności rekonwalescencji.
• Należy powstrzymać się z jedzeniem twardych produktów do czasu całkowitej odbudowy korony zęba.

Efekty

„Leczenie endodontyczne nierzadko jest to jedyny sposób na uratowanie zęba i uniknięcie jego utraty. W naszej klinice leczenie kanałowe przeprowadzamy pod mikroskopem, korzystamy z najnowocześniejszych technik oraz materiałów najwyższej jakości. Doświadczenie naszych lekarzy oraz nowoczesny sprzęt zapewniają całkowicie bezbolesny i bezstresowy proces leczenia.”

Dr Wojciech Radwański, właściciel kliniki

Metody

  • Klinika Awodent stosuje najnowocześniejszy mikroskop zabiegowy OPMI pico ZEISS, który umożliwia bardzo precyzyjne przeprowadzenie procesu leczenia kanału.
  • Elektroniczny pomiar długości kanału i odległości od wierzchołka korzenia wykonujemy dzięki bardzo dokładnym endometrom.
  • Do opracowania kanału służą nam mikrosilniki endodontyczne z systemem narzędzi rotacyjnych oraz instrumenty ultradźwiękowe.
  • W trudnych przypadkach korzystamy z dostępnego w Klinice Awodent tomografu komputerowego, który pozwala na kontrolę radiologiczną całego przebiegu leczenia kanałowego.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Zalecenia przed

  • Wskazane jest zjedzenie posiłku ze względu na brak możliwości jedzenia i picia bezpośrednio po zabiegu.

Zalecenia po

  • Bezpośrednio po zabiegu brak jedzenia i picia.
  • Po leczeniu kanałowym ząb należy kontrolować radiologicznie po upływie 3 miesięcy, 6 m-cy oraz po roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące endodoncji

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanych tkanek i bakterii. Ważne dla przebiegu leczenia jest aby odpowiednio oczyścić, zdezynfekować oraz wypełnić kanały. Leczenie kanałowe w wielu przypadkach może być zakończone już po jednej wizycie.

Nie. Wszystkie procedury są wykonywane w znieczuleniu miejscowym tak aby pacjent czuł się komfortowo. Dla każdego zęba indywidualnie dobierany jest sposób podania znieczulenia oraz rodzaj środka znieczulającego . Po leczeniu może wystąpić niewielki, dyskomfort oraz tkliwość leczonego zęba na nagryzanie.

Zalecenie jest zjedzenie posiłku przez zabiegiem, ponieważ może on trwać nawet do 1-2 godzin i wkazane jest unikanie jedzenie i picia bezpośrednio po wizycie.  Poza tym nie jest konieczne żadne inne przygotowanie.

Ciąża i okres karmienia piersią nie są przeciwskazaniami do leczenia. W takim wypadku należy zastosować odpowiedni preparat znieczulający i – jeśli pacjentka jest w zaawansowanej bądź zagrożonej ciąży – skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tak. Po leczeniu kanałowym ząb należy kontrolować radiologicznie po upływie 3 miesięcy , 6 m-cy oraz po roku.

Należy regularnie odbywać wizyty w klinice stomatologicznej, ponieważ wcześnie wykryta próchnica jest leczona przy pomocy standardowego  wypełnienia. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz prawidłowa higiena jamy ustnej są zazwyczaj wystarczającym środkiem zapobiegawczym.