Szczoteczka do zębów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Kiedy ostatnio wymieniłaś/wymieniłeś swoją szczoteczkę do zębów? Wyrzucamy przeterminowane produkty spożywcze, sprawdzamy datę przydatności kosmetyków, leków, ale jeśli chodzi o szczoteczkę do zębów to zazwyczaj nie poświęcamy tyle uwagi. Istnieją jednak ważne zasady i wskazówki, których należy przestrzegać.

Kiedy należy wymienić szczoteczkę?

Większość dentystów oraz stowarzyszeń stomatologicznych na całym świecie zaleca wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące. Z czasem szczoteczki ulegają zużyciu i stają się mniej skuteczne w usuwaniu osadu z zębów i dziąseł. Badania wykazały, że w większości szczoteczek do zębów po ok. 3 miesiącach następuje zużycie włosia i utrata jego skuteczności.

Inną kwestią jest to, że zarazki, grzyby oraz bakterie mogą rozwijać się i gromadzić we włosiu szczoteczki do zębów. Po każdym użyciu należy dokładnie wypłukać i wysuszyć w pozycji pionowej swoją szczoteczkę, przechowując ją odkrytą z dala od innych używanych szczoteczek. Podczas podróży należy pamiętać o zakrywaniu główki szczoteczki do zębów, aby ją chronić i ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków.

Zapisz sobie datę w kalendarzu

Najlepszym sposobem aby pamiętać o regularnej wymianie szczoteczek jest zapisywanie sobie z kalendarzu np. w telefonie daty za 3 miesiące od rozpoczęcia używania nowej szczoteczki. Jeśli tego nie zrobimy i kompletnie nie pamiętamy ile czasu już minęło warto zwrócić uwagę na stan główki szczoteczki do zębów – czy włosie jest zużyte, postrzępione, a zwłaszcza czy widać ciemne zmiany koloru, co może być oznaką rozwijającej się pleśni.

Po chorobie – wymień szczoteczkę do zębów!

I jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli ostatnio chorowałaś/chorowałeś warto wymienić szczoteczkę do zębów, nawet, jeśli jest dobrym stanie technicznym. Bakterie i wirusy mogły pozostać na włosiu, nie warto ryzykować, lepiej kupić nową nie zainfekowaną szczoteczkę.

Co jeśli nie wymieniam szczoteczki wystarczająco często

Jeśli świadomość, że bakterie i grzyby gromadzące się na włosiu szczoteczki do zębów nie są wystarczającym powodem, aby częściej wymieniać szczoteczkę, istnieje również inna nieprzyjemna kwestia. Jest nią możliwość mechanicznego uszkadzania dziąseł. Stare szczoteczki stają się nieskuteczne w usuwaniu osadu nazębnego co powoduje, że mocniej dociskamy i szorujemy zęby w czasie ich mycia. W konsekwencji doprowadzić możemy do podrażnień, przedostaniu się bakterii oraz zapalenia dziąseł. To co, od kiedy używasz swojej szczoteczki? Czas kupić nową?